Освітня програма ХЛ 160 (продовження)

Іноземна мова (англійська) 1-2 класи

        Головна мета навчання іноземної мови у початковій школі полягає                              у формуванні в учнів комунікативної компетенції, що забезпечується лінгвістичним, мовленнєвим і соціокультурним досвідом, узгодженим                               з віковими можливостями молодших школярів.

        Початковий етап навчання іноземної мови надзвичайно важливий, оскільки в цей період закладаються психолінгвістичні основи іншомовної комунікативної компетенції, необхідні та достатні для подальшого її розвитку                            й удосконалення. Тут відбувається становлення засад для формування іншомовних фонетичних, лексичних, граматичних та орфографічних навичок,             а також умінь сприймати на слух, говорити, читати й писати у межах визначених програмою результатів навчально-пізнавальної діяльності учнів.

        У початковій школі важливо зацікавити учнів вивченням іноземної мови, викликати в них позитивне ставлення до предмета, вмотивувати необхідність володіння іноземною мовою як засобом міжкультурного спілкування.

        Зміст навчання іноземної мови у початковій школі добирається відповідно до психо-фізіологічних особливостей учнів молодшого шкільного віку.

        На кінець 2-го класу учні досягають рівня Рrе А1. Ці рівні характеризують результати навчальних досягнень у кожному виді мовленнєвої діяльності                          та узгоджуються із Загальноєвропейськими Рекомендаціями з мовної освіти: вивчення, викладання, оцінювання.

        Завдання полягає у формуванні вмінь:

  • здійснювати спілкування в межах сфер, тем і ситуацій, визначених чинною навчальною програмою;
  • розуміти на слух зміст автентичних текстів;
  • читати і розуміти автентичні тексти різних жанрів і видів із різним рівнем

розуміння змісту;

  • здійснювати спілкування у письмовій формі відповідно до поставлених завдань;
  • адекватно використовувати досвід, набутий у вивченні рідної мови                           та інших навчальних предметів;
  • використовувати у разі потреби невербальні засоби спілкування за умови

дефіциту наявних мовних засобів;

  • критично оцінювати інформацію та використовувати її для різних потреб;
  • висловлювати свої думки, почуття та ставлення;
  • ефективно взаємодіяти з іншими усно, письмово та за допомогою засобів електронного спілкування.

       У процесі навчання іншомовного спілкування комплексно реалізуються освітня, виховна і розвивальна функції.

       Освітня функція спрямована на:

  • усвідомлення учнями значення іноземної мови для життя                                            у мультилінгвальному та полікультурному світовому просторі;
  • оволодіння знаннями про культуру, історію, реалії та традиції країн виучуваної мови;
  • залучення учнів до діалогу культур (рідної та іншомовної);
  • розуміння власних індивідуальних особливостей як психофізіологічних засад для оволодіння іноземною мовою;
  • формування вміння використовувати в разі потреби різноманітні стратегії для задоволення власних іншомовних комунікативних намірів (працювати з підручником, словником, довідковою літературою, мультимедійними засобами тощо).

Виховна функція сприяє:

  • формуванню в учнів позитивного ставлення до іноземної мови як засобу спілкування, поваги до народу, носія цієї мови, толерантного ставлення до його культури, звичаїв і способу життя;
  • розвитку культури спілкування, прийнятої в сучасному цивілізованому суспільстві;
  • емоційно-ціннісному ставленню до всього, що нас оточує;
  • розумінню важливості оволодіння іноземною мовою і потреби користуватися нею як засобом спілкування.

     Розвивальна функція сприяє розвитку в учнів:

  • мовних, інтелектуальних і пізнавальних здібностей;
  • готовності брати участь в іншомовному спілкуванні;
  • потребу подальшого самовдосконалення у сфері використання іноземної мови;
  • здатності переносити знання й уміння у нову ситуацію шляхом виконання проблемно-пошукової діяльності.

     Провідним засобом реалізації вказаної мети є компетентнісний підхід                          до організації навчання у загальноосвітній школі на основі ключових компетентностей як результату навчання. Такі ключові компетентності,                         як уміння вчитися, ініціативність і підприємливість, екологічна грамотність                      і здорове життя, соціальна та громадянська компетентності можуть формуватися відразу засобами усіх навчальних предметів і є метапредметними. Виокремлення в навчальних програмах таких інтегрованих змістових ліній,                    як «Екологічна безпека та сталий розвиток», «Громадянська відповідальність», «Здоров'я і безпека», «Підприємливість та фінансова грамотність» спрямоване на формування в учнів здатності застосовувати знання й уміння з різних предметів у реальних життєвих ситуаціях.

       Змістова лінія «Екологічна безпека та сталий розвиток» спрямована                       на формування основ соціальної активності, відповідальності та екологічної свідомості, готовності брати участь у вирішенні питань збереження довкілля                     і розвитку суспільства. Засобами іноземних мов учнів орієнтують на:

  • сприймання природи як цілісної системи;
  • взаємозв’язок людини й навколишнього середовища;
  • готовність обговорювати питання, пов’язані із збереженням
  • навколишнього середовища.

         Реалізація змістової лінії «Громадянська відповідальність» сприяє формуванню основ відповідального ставлення до громади і суспільства.  Засобами іноземних мов учнів орієнтують на уміння:

  • усвідомлення дитиною власних прав і обов’язків;
  • формування толерантного ставлення до інших;
  • уміння співпрацювати та приймати спільні рішення.

        Реалізація змістової лінії «Здоров'я і безпека» сприяє формуванню безпечного життєвого середовища та основ здорового способу життя. Засобами іноземних мов учнів орієнтують на:

  • розуміння правил безпечної поведінки;
  • усвідомлення впливу шкідливих звичок на здоров’я людини;
  • дотримання здорового способу життя.

       Змістова лінія «Підприємливість та фінансова грамотність» спрямована                           на розуміння практичних аспектів фінансових питань. Засобами іноземних мов учнів орієнтують на:

  • усвідомлення власних фінансових потреб;
  • продукування ідей та їх реалізацію;
  • уміння визначати пріоритети та планувати дії.

        Конкретні очікувані результати навчально-пізнавальної діяльності учнів відповідно до Загальноєвропейських Рекомендацій з мовної освіти: вивчення, викладання, оцінювання (Комунікативна компетентність).

        Навчальна програма є рамковою, а відтак не обмежує діяльність учителів              у виборі порядку вивчення та змісту кожної теми. Деякі теми можуть вивчатись інтегровано, наприклад, Я, моя родина і друзі + Свята й традиції, Я, моя родина

і друзі + Помешкання.

        Мовний інвентар є орієнтовним і добирається відповідно                                          до комунікативної ситуації, потреб учнів та принципу концентричного навчання. Він не є метою навчання, тому й не розглядається як окремі лексичні або граматичні теми.

        Розпочинаючи вивчення іноземної мови, учні початкової школи                               ще не достатньо володіють лінгвістичними поняттями рідної мови. Тому граматичні структури засвоюються імпліцитно шляхом сприймання мовленнєвих зразків у комунікативних ситуаціях. Більшість граматичного матеріалу вивчається на рівні лексичних одиниць: учні засвоюють окремі граматичні явища у мовленнєвих зразках, і їм не потрібно пояснювати морфологічні та синтаксичні зв'язки між частинами мови або структурними одиницями, що входять до зразка.

Математична освітня галузь

       Зміст математичної освітньої галузі у 1-2 класах реалізується через предмет «Математика».

Математика

            Змістова лінія «Числа. Дії з числами» у її   межах  розгортаються решта змістових ліній. Уявлення про натуральне число формується на основі оперування групами об’єктів навколишнього світу,  у тому числі                                    й геометричних фігур. 

          У другому класі учні вивчають додавання та віднімання двоцифрових чисел без переходу через розряд,  табличне додавання і віднімання у межах 20                      з переходом через розряд, а потім  - додавання і віднімання в межах 100 також            з переходом через розряд, опановують дії множення і ділення, ознайомлюються з табличним множенням  чисел 2 - 5 і відповідні їм випадки ділення. Таблиці множення  числа 6 - 9 та відповідні їм випадки ділення вводяться на рівні ознайомлення .

           Вивчення арифметичних дій у першому і другому класах базується                     на розкритті їх змісту, взаємозв’язків між діями додавання і віднімання, множення і ділення, залежностей між компонентами й результатами дій. Зміст кожної арифметичної дії розкривають у процесі виконання практичних дій                   з групами об’єктів навколишнього  світу.

           Завданням змістової лінії «Величини» є ознайомлення учнів                            із основними величинами та їх вимірюванням. Ця змістова лінія є основою для побудови моделей навколишнього світу. Вивчення довжини, маси, місткості, часу, вартості, периметру, площі та способів вимірювання цих величин перебуває у тісному зв’язку з формуванням поняття числа, вивченням арифметичних дій та геометричних фігур. Одиниці вимірювання величин вводять поступово по концентрах – десяток, сотня, тисяча, мільйон. Важливо формувати в учнів уміння використовувати різні одиниці вимірювання величин у процесі розв’язування практично - зорієнтованих задач. Поняття величини                   є одним із головних у контексті формування в учнів цілісної картини світу, практичного застосування досвіду навчальної математичної діяльності                               в життєвих ситуаціях.

           Змістовій лінії «Сюжетні задачі». Сюжетні задачі виступають важливим засобом ілюстрації і конкретизації навчального матеріалу; розвитку пізнавальних процесів, оволодіння прийомами розумової діяльності; виховання вольових якостей, естетичних почуттів; розвитку вміння будувати судження, робити висновки; формування в учнів мотивації їхньої навчальної діяльності, інтересу та здатності до цієї діяльності. Метою цієї змістової лінії є формування в учнів загального уміння працювати із задачею, умінь розв’язувати задачі певних типів. У 1-му і 2-му класах формують поняття про задачу (відповідно просту або складену), її структурні елементи, сутність процесу розв’язування. Основним завданням є набуття учнями загального уміння розв’язувати сюжетні задачі.

          Процес вивчення кожного розділу й теми супроводжується засвоєнням учнями відповідної математичної символіки і термінології, передбачає розвиток математичного мовлення учнів.

Громадянська та історична, соціальна та  здоров’язбережувальна, природнича освітні галузі

         Зміст громадянської та історичної, соціальної та  здоров’язбережувальної, природничої освітніх галузей  у 1-2 класах реалізується через предмет                            «Я досліджую світ».

Я досліджую світ

        Метою навчальної програми «Я досліджую світ» є особистісний розвиток молодших школярів на основі формування цілісного образу світу                                     в процесі   засвоєння різних видів соціального досвіду, який охоплює систему інтегрованих знань про природу і суспільство, ціннісні орієнтації в різних сферах життєдіяльності та соціальної практики, способи дослідницької поведінки, які характеризують здатність учнів розв'язувати практичні задачі.

       Досягнення поставленої мети передбачає розв’язання таких завдань:

- формування дослідницьких умінь, опанування доступних способів пізнання себе, предметів і явищ природи і суспільного життя (спостереження, обстеження, дослід, практична робота, вимірювання, систематизація, класифікація, встановлення логічної та часової послідовності подій, критична оцінка побаченого (почутого), встановлення зв’язків і залежностей в природі                    і суспільстві, між станом довкілля і діяльністю людини, впливу поведінки                           на здоров'я та безпеку, залежності результату від докладених зусиль, аналіз наслідків ризикованої поведінки);

- виховання активної позиції щодо громадянської і соціальнокультурної належності себе і своєї родини до України, інтересу до пізнання історії                               та природи свого краю і країни; пошани до символів держави, ініціативної поведінки у громадських акціях, у відзначенні пам'ятних дат і подій;

- розвиток толерантності у соціальній комунікації, ціннісного ставлення                          до природи та її пізнання, до приватного життя інших людей, усвідомлення правової відповідальності у ситуаціях застосування норм і правил життя                          в суспільстві, інші соціальні навички щодо взаємодії і співпраці в різних видах діяльності;

- створення умов для самовираження учнів у різних видах діяльності, становлення екологічно грамотної та соціально адаптованої особистості.

         Тематичну основу курсу складають змістові лінії, які визначені Державним стандартом початкової освіти і охоплюють складники названих вище галузей в їх інтегрованій суті:

  • «Людина» (пізнання себе, своїх можливостей; здорова і безпечна поведінка);
  • «Людина серед людей» (стандарти поведінки в сім’ї, в суспільстві;  моральні норми; навички співжиття і співпраці);
  • «Людина в суспільстві» (громадянські права та обов’язки як члена суспільства. Пізнання свого краю, історії, символів держави. Внесок українців у світові досягнення);
  • «Людина і світ» (толерантне ставлення до різноманітності світу людей, культур, звичаїв);
  • «Людина і природа» (пізнання природи; взаємозв’язок об’єктів і явищ природи; рукотворний світ людини; відповідальна діяльність людини                       у природі; роль природничих знань і технологій у житті людини; залежність між діяльністю людини і станом довкілля).

          Типова навчальна програма дає змогу вчителеві самостійно обирати                        й формувати інтегрований та автономний спосіб подання змісту із освітніх галузей Стандарту, добирати дидактичний інструментарій, орієнтуючись                         на індивідуальні пізнавальні запити і можливості учнів (рівень навченості, актуальні стани потреб, мотивів, цілей, сенсорного та емоційно-вольового розвитку). Особливого значення у дидактико-методичній організації навчання надається його зв’язку з життям, з практикою застосування здобутих уявлень, знань, навичок поведінки в життєвих ситуаціях. Обмеженість відповідного досвіду учнів потребує постійного залучення й аналізу їхніх вражень, чуттєвої опори на результати дослідження об’єктів і явищ навколишнього світу.

          Педагогічна стратегія, яка опиралась на наслідувальні механізми                               у розвитку пізнавальних процесів молодших школярів, і передбачала пріоритетне використання зразків, алгоритмів, поетапного контролю й корекції, збагачується полісенсорним підходом, що зумовлює дослідницьку поведінку учнів, сприйняття ними властивостей і якостей предметів і явищ природного                          і соціального оточення, спрямовуються у сферу пошукової діяльності.

           На основі Типової програми вчитель може створювати різні варіанти

інтегрованої програми за таким алгоритмом:

˗ визначення цілей навчання;

˗ створення картки понять з інших предметів (асоціативної

павутинки, курсів, галузей, які допоможуть досягти цілей);

˗ структурування програми за темами;

˗ вибір діяльності учнів, яка забезпечить інтегроване навчання;

˗ розроблення показників досягнення очікуваних результатів.

          Можливі засоби інтеграції в процесі реалізації програми «Я досліджую світ» передбачають включення учнів в практику виконання різноманітних завдань дослідницького характеру, як от:

˗ дослідження-розпізнавання (Що це? Яке воно? Обстеження за допомогою органів чуття, опис, порівняння з іншими предметами, явищами; спільне – відмінне, до якого цілого воно належить);

˗ дослідження-спостереження (Як воно діє? Що з ним відбувається? Для чого призначене?);

˗ дослідження-пошук (запитування, передбачення, встановлення часової                              і логічної послідовності явищ, подій; встановлення причинно – наслідкових зв’язків (Чому? Яким чином? Від чого залежить? З чим пов’язано?), догадка, висновок-узагальнення).

Інформатична освітня галузь

      Зміст інформатичної освітньої галузі у 1-2 класах реалізується через предмет «Інформатика».

Інформатика

         Метою навчання інформатиці є різнобічний розвиток особистості дитини та її світоглядних орієнтацій, формування інформатичної й інших ключових компетентностей, необхідних їй для життя та продовження навчання.

         Досягнення поставленої мети передбачає виконання таких завдань:

- формування в учнів уявлення про роль інформаційно-комунікаційних технологій у житті людини;

- формування вмінь описувати об’єкти реальної та віртуальної дійсності різноманітними засобами подання інформації;

- формування початкових навичок інформаційної діяльності, зокрема    вмінь опрацьовувати текстову та графічну інформацію;

- формування у дітей початкового досвіду використання комп’ютерної техніки для розв’язування навчальних, творчих і практичних задач;

- розвиток логічного, алгоритмічного, творчого та об’єктно-орієнтованого мислення учнів.

       За результатами формування предметної компетентність випускники початкової школи повинні використовувати початкові знання вміння                               та навички для: доступу до інформації (знання де шукати і як отримувати інформацію); опрацювання інформації; перетворення інформації із однієї форми в іншу; створення інформаційних моделей; оцінки інформації                                 за її властивостями.

       Програмне забезпечення, яке використовується: графічний редактор (офлайн та онлайн версії), зокрема графічний редактор середовища Scratch.

       Очікувані результати навчання здобувачів освіти:

        Інформація. Дії з інформацією:

  • пояснює значення інформації для життя людини, наводить приклади                       із власного досвіду;
  • наводить приклади значення інформації  для себе особисто;
  • називає органи чуття, якими людина отримує інформацію                                        із навколишнього середовища;
  • наводить приклади інформації у різних видах: текстовій, графічні, звуковій тощо;
  • розрізняє правдиву і неправдиву інформацію, припущення і фантазію;
  • використовує мережі для отримання інформації та спілкування                                під контролем дорослих;
  • оцінює результати своїх навчальних досягнень

         Комп’ютерні пристрої для здійснення дій із інформацією:

  • розуміє, що комп’ютер та інші комп’ютерні пристрої це інструменти для виконання дій з інформацією;
  • наводить приклади технічних засобів, що допомагають передавати інформацію, поширювати інформацію;
  • використовує цифрові пристрої у близькому для себе середовищі;
  • пояснює, чому і як потрібно захищати себе і цифрові пристрої;
  • звертається за допомогою у випадку наявності проблем та збоїв у роботі комп’ютера;
  • оцінює результати своїх навчальних досягнень.

         Об’єкт. Властивості об’єкта:

  • називає об’єкти навколишнього світу, властивості конкретних об’єктів                     та значення властивостей;
  • описує  об’єкт називаючи його властивості та їх значення;
  • порівнює об’єкти за значеннями властивостей;
  • спостерігає за об’єктами, визначає спільні та відмінні ознаки/властивості;
  • наводить приклади об’єктів, що відповідають заданим властивостям
  • оцінює результати своїх навчальних досягнень.

         Комп’ютерні програми. Меню та інструменти:

  • запускає знайомі програми;
  • завершує роботу з програмою;
  • називає інструменти малювання у  графічному редакторі;
  • обирає інструмент малювання для досягнення конкретного результату;
  • створює не складні малюнки за зразком;
  • створює зображення об’єктів що складаються з геометричних фігур                          та змінює значення властивостей;
  • вміє змінити колір контуру або тла об’єкта обравши зразком колір іншого об’єкта за допомогою відповідних інструментів графічного редактора;
  • виконує завдання із розфарбування або перефарбування малюнків;
  • пропонує  власні кольорові рішення малюнка;
  • пояснює добір кольорів;
  • оцінює результати своїх навчальних досягнень.

        Створення інформаційних моделей. Змінення готових. Використання:

  • об’єднує об’єкти за їх властивостями або значеннями властивостей;
  • створює візуальну відповідь простих та складених геометричних задач;
  • виділяє та переносить фрагменти малюнка;
  • створює графічні відповіді  до навчальних завдань;
  • знаходить приклади повторення і послідовності дій у повсякденній діяльності, близькому для себе середовищі;
  • визначає закономірність об’єктів;
  • відтворює послідовність об’єктів із заданою закономірністю;
  • оцінює результати своїх навчальних досягнень.

        Лінійні алгоритми:

  • визначає послідовність кроків для виконавців;
  • знаходить помилки у алгоритмах;
  • визначає результат виконання лінійного алгоритму побудови простого геометричного зображення;
  • створює малюнок за лінійним алгоритмом;
  • пропонує власні алгоритми створення не складних геометричних зображень;
  • оцінює результати своїх навчальних досягнень.

       Зміст навчання

       Навколишній світ та інформація. Види інформації за способом подання. Комп’ютерна техніка, як засіб здійснення дій з інформацією. Створення простих геометричних моделей об’єктів за описом їх властивостей. Зміна значень властивостей об’єкта (колір контуру, колір фону, форма об’єкта). Меню комп’ютерної програми. Огляд різних прикладів меню.  Інструменти комп’ютерних програм. Графічний редактор. Інструменти графічного редактора та їх налаштування. Створення та редагування не складних малюнків. Добір кольорової гами малюнка. Збереження малюнків. Перенесення фрагментів малюнка. Виділення і впорядкування даних за певною ознакою. Прості                             та складені сюжетні геометричні задачі. Копіювання фрагментів малюнку. Створення малюнків за готовими алгоритмами. Складання власних графічних алгоритмів.

Характеристика навчальних програм за галузями знань (3-4 класи)

      Зміст мовно-літературної освітньої галузі у 3-4 класах реалізується через предмети: «Українська мова», «Іноземна мова (англійська)» та «Літературне читання».

Українська мова

      Мета – формування мотивації вивчення української мови; розвиток особистості дитини засобами різних видів мовленнєвої діяльності; формування комунікативної та інших ключових компетентностей; розвиток здатності спілкуватися українською мовою для духовного, культурного й національного самовияву, послуговуватися нею в особистому й суспільному житті,                               у міжкультурному діалозі; розвиток логічного, критичного та образного мислення, мовленнєво-творчих здібностей; формування готовності до вивчення української мови у школі.

      Досягнення поставленої мети передбачає виконання таких завдань:

  • виховання в учнів позитивного емоційно-ціннісного ставлення до
  • української мови, формування пізнавального інтересу до рідного слова,
  • прагнення вдосконалювати своє мовлення;
  • розвиток зв’язного мовлення, уяви, пізнавальних здібностей, логічного,
  • критичного та образного мислення школярів;
  • формування повноцінної навички письма, уміння брати участь у діалозі;
  • створювати короткі усні й письмові монологічні висловлення;
  • дослідження мовних одиниць і явищ з метою опанування початкових
  • лінгвістичних знань і норм української мови;
  • залучення молодших школярів до практичного застосування умінь                             з різних видів мовленнєвої діяльності в навчальних і життєвих ситуаціях.

      Реалізація зазначених мети і завдань здійснюється за такими змістовими лініями: «Взаємодіємо усно», «Взаємодіємо письмово», «Досліджуємо медіа», «Досліджуємо мовні явища».

      Змістова лінія «Взаємодіємо усно» спрямована на формування в учнів початкової школи умінь сприймати, аналізувати, інтерпретувати й оцінювати усну інформацію та використовувати її в різних комунікативних ситуаціях, спілкуватися усно з іншими людьми в діалогічній і монологічній формах заради досягнення певних життєвих цілей.

       Змістова лінія «Взаємодіємо письмово» передбачає формування в учнів повноцінної навички письма, умінь висловлювати свої думки, почуття, ставлення та взаємодіяти з іншими людьми в письмовій формі, виявляти себе                   в різних видах мовленнєво-творчої діяльності.

       Змістова лінія «Досліджуємо медіа» спрямована на формування                                   в учнів умінь аналізувати, інтерпретувати, критично оцінювати інформацію                   в медіатекстах та використовувати її для збагачення власного досвіду, створювати прості медіапродукти.

       Змістова лінія «Досліджуємо мовні явища» передбачає дослідження учнями мовних одиниць і явищ з метою опанування початкових лінгвістичних знань, норм літературної вимови та правил українського правопису, формування                        у школярів умінь послуговуватися українською мовою в усіх сферах життя.

        На вивчення української мови в 3 і 4 класах виділено по 122 години             (3,5 години на тиждень). Рекомендовано 3 години на тиждень проводити уроки української мови, 1 годину на два тижні – урок розвитку зв’язного мовлення.

 

Літературне читання

        У Типовій освітній програмі (3-4 класи) мовно-літературну галузь структуровано через впровадження навчальних предметів «Українська мова», «Літературне читання».

         Назва предмета – «Літературне читання» зумовлює необхідність визначення його мети і завдань, що вимагає відповідної конкретизації змістових ліній і очікуваних результатів.

         Мета – розвиток особистості молодшого школяра засобами різних видів читацької діяльності; формування читацької, комунікативної та інших ключових компетентностей; збагачення емоційно-ціннісного, естетичного, соціального та пізнавального досвіду; розвиток образного, критичного                               і логічного мислення та літературно-творчих здібностей; формування готовності до вивчення української та зарубіжної літератури в освітньому закладі ІІ ступеня.

          Досягнення мети передбачає розв’язання таких завдань:

- ознайомлення учнів з дитячою літературою різної тематики і жанрів;

- формування в учнів повноцінної навички читання як універсального інструменту функціональної грамотності;

- розвиток інтересу і здатності до самостійної читацької діяльності для задоволення різних потреб читача;

- формування умінь опрацьовувати художні, науково-художні тексти;

- оволодіння прийомами структурно-смислового і образного аналізу текстів різних видів;

- розвиток образного, критичного, логічного мислення та мовлення;

- формування умінь самостійної роботи з різними видами і джерелами інформації;

- формування прийомів роботи з дитячою книжкою, періодичною, довідковою літературою;

- формування вмінь безпечного і критичного використання медіапродукції, здатності створювати медіапродукти і спілкуватися за допомогою медіазасобів;

- розвиток уяви і здатності виявляти себе у різних видах літературно -творчої діяльності.

         Відповідно до мети і завдань предмета «Літературне читання» визначено такі змістові лінії: «Пізнаємо простір дитячого читання»; «Розвиваємо навичку читання, оволодіваємо прийомами розуміння прочитаного»; «Взаємодіємо усно за змістом прослуханого»; «Досліджуємо і взаємодіємо з текстами різних видів»; «Оволодіваємо прийомами роботи з дитячою книжкою»; «Досліджуємо і взаємодіємо з медіапродукцією»; «Перетворюємо та інсценізуємо прочитане; створюємо власні тексти».

         Реалізація змістових ліній програми з літературного читання здійснюється у процесі особистісно-зорієнтованої розвивальної читацької і комунікативної діяльності учнів. Враховуючи потреби та інтереси молодших школярів                              у пізнанні світу людей, природи, самопізнанні, залучаючи їх до вдумливого читання найкращих дитячих книжок, текстів, різних видів учитель виховує україномовну особистість, компетентного, критично мислячого читача, який розуміє цінність книги, відчуває красу рідного слова, збагачує свій читацький, мовленнєвий і пізнавальний досвід.

         Змістова лінія «Пізнаємо простір дитячого читання» створює передумови для ознайомлення учнів 3-4 класів з різноманітною за темами і жанрами дитячою літературою, з різними видами довідкових, навчальних і медіа текстів, способами здобуття інформації у сучасному медіа просторі.

         Простір дитячого читання передбачає взаємодію організованої                                  і самостійної читацької діяльності учнів, що сприяє формуванню дитини-читача, який на завершення початкової школи має належний читацький кругозір, розуміє цінність читання і виявляє до нього інтерес, набуває достатній досвід використання з різною метою текстів різних видів.

          Змістова лінія «Розвиваємо навичку читання, оволодіваємо прийомами розуміння прочитаного» охоплює такі основні змістові блоки: удосконалення                     й розвиток якісних характеристик технічної і смислової сторін навички під час читання вголос і мовчки; самостійне застосування мовленнєвих та позамовних засобів художньої виразності; оволодіння, з поступовим нарощуванням ступеня складності, прийомами смислового читання (прийоми самостійного розуміння лексичного значення слів, словосполучень; повноцінного усвідомлення в тексті фактичної, концептуальної, підтекстової (з допомогою вчителя) інформації); застосування видів читання: аналітичного, переглядового, вибіркового відповідно до мети читання.

          Змістова лінія «Взаємодіємо усно за змістом прослуханого» спрямована на формування в учнів умінь сприймати, аналізувати, інтерпретувати                               й оцінювати усну інформацію та використовувати її в різних комунікативних ситуаціях, спілкуватися з іншими людьми в діалогічній і формі заради досягнення певних життєвих цілей.

          Змістова лінія «Досліджуємо і взаємодіємо з текстами різних видів» передбачає цілісне сприймання учнями художніх, науково-художніх текстів,                      їх аналіз, інтерпретацію з використанням літературознавчих понять (практично); формування умінь висловлювати рефлексивні судження у зв’язку з прочитаним, критично оцінювати інформацію в текстах різних видів                            та використовувати її для збагачення особистого читацького досвіду.

          Змістова лінія «Оволодіваємо прийомами роботи з дитячою книжкою» передбачає формування і розвиток в учнів прийомів розрізнення дитячих книжок за жанрово-тематичними ознаками, типом видання (книжка-твір, книжка-збірка, довідник, словник і т.ін.); прогнозування орієнтовного змісту книжки (твору) з опорою на її ілюстративний та довідково- інформаційний апарат; прийомів самостійного вибору книжок з використанням інформаційних ресурсів дитячої бібліотеки; умінь зв’язно висловлювати власні емоційно-оцінні враження щодо змісту прочитаного, складати короткий відгук
на прочитану книжку та ін.

          Змістова лінія «Досліджуємо і взаємодіємо з медіапродукцією» має                         на меті формування і розвиток в учнів понять про різні види медіа                                    та використані в них вербальні і невербальні засоби впливу на читача; формування умінь і навичок сприймати, аналізувати, інтерпретувати, критично оцінювати і безпечно користуватися медіазасобами; виражати себе                                   і спілкуватися з іншими за допомогою власних медіапродуктів.

           Оволодіння медіаграмотністю є поліпредметним процесом, який передбачає зв'язок із щоденним життям дітей не лише в школі, а й поза нею, створення можливостей набувати досвід критичного осмислення різної медіапродукції, що має позитивно вплинути на розширення їхнього читацького і соціального досвіду, вироблення умінь відрізняти корисну інформацію від шкідливої, уникати імовірних для цього віку ризиків взаємодії                                            з медіапродуктами.

           Змістова лінія «Перетворюємо та інсценізуємо прочитане; створюємо власні тексти» передбачає розвиток уяви, художньо-образного мислення                          і мовлення дітей, оволодіння вербальними і невербальними засобами створення творчих продуктів з різним ступенем самостійності (зміни, доповнення, продовження тексту, ілюстрування; участь в інсценізаціях, дослідницьких проектах; складання есе, казок, віршів, закличок, загадок, оповідань та ін.).

Іноземна мова (англійська) 3-4 класи

           Головна мета навчання іноземної мови у початковій школі полягає                          у формуванні в учнів комунікативної компетенції, що забезпечується лінгвістичним, мовленнєвим і соціокультурним досвідом, узгодженим                              з віковими можливостями молодших школярів.

           Початковий етап навчання іноземної мови надзвичайно важливий, оскільки в цей період закладаються психолінгвістичні основи іншомовної комунікативної компетенції, необхідні та достатні для подальшого її розвитку                          й удосконалення.

          Тут відбувається становлення засад для формування іншомовних фонетичних, лексичних, граматичних та орфографічних навичок, а також умінь сприймати на слух, говорити, читати й писати у межах визначених програмою результатів навчально-пізнавальної діяльності учнів.

           Зміст навчання іноземної мови у початковій школі добирається відповідно до психо-фізіологічних особливостей учнів молодшого шкільного віку.

           У початковій школі важливо зацікавити учнів вивченням іноземної мови, викликати в них позитивне ставлення до предмета, вмотивувати необхідність володіння іноземною мовою як засобом міжкультурного спілкування.

           Зміст навчання забезпечується єдністю предметного, процесуального                 та емоційно-ціннісного компонентів і створюється на засадах оволодіння іноземною мовою у контексті міжкультурної парадигми, що передбачає навчання мови народу, який нею спілкується, та ознайомлення з його культурою. Такий підхід зумовлює формування готовності до міжкультурної комунікації у межах типових сфер, тем і ситуацій спілкування, визначених навчальною програмою. На кінець 4-го класу учні досягають рівня А1. Ці рівні характеризують результати навчальних досягнень у кожному виді мовленнєвої діяльності та узгоджуються із Загальноєвропейськими Рекомендаціями з мовної освіти: вивчення, викладання, оцінювання.

          Завдання полягає у формуванні вмінь:

- здійснювати спілкування в межах сфер, тем і ситуацій, визначених

чинною навчальною програмою;

- розуміти на слух зміст автентичних текстів;

- читати і розуміти автентичні тексти різних жанрів і видів із різним

рівнем розуміння змісту;

- здійснювати спілкування у письмовій формі відповідно до

поставлених завдань;

- адекватно використовувати досвід, набутий у вивченні рідної мови

та інших навчальних предметів;

- використовувати у разі потреби невербальні засоби спілкування                                                    за умови дефіциту наявних мовних засобів;

- критично оцінювати інформацію та використовувати її для різних

потреб;

- висловлювати свої думки, почуття та ставлення;

- ефективно взаємодіяти з іншими усно, письмово та за допомогою засобів електронного спілкування.

У процесі навчання іншомовного спілкування комплексно реалізуються освітня, виховна і розвивальна функції.

         Освітня функція спрямована на:

- усвідомлення учнями значення іноземної мови для життя                                                у мультилінгвальному та полікультурному світовому просторі;

- оволодіння знаннями про культуру, історію, реалії та традиції країн виучуваної мови;

- залучення учнів до діалогу культур (рідної та іншомовної);

- розуміння власних індивідуальних особливостей як психофізіологічних засад для оволодіння іноземною мовою;

- формування вміння використовувати в разі потреби різноманітні стратегії для задоволення власних іншомовних комунікативних намірів (працювати                              з підручником, словником, довідковою літературою, мультимедійними засобами тощо).

         Виховна функція сприяє:

- формуванню в учнів позитивного ставлення до іноземної мови як  засобу спілкування, поваги до народу, носія цієї мови, толерантного ставлення до його культури, звичаїв і способу життя;

- розвитку культури спілкування, прийнятої в сучасному цивілізованому суспільстві;

- емоційно-ціннісному ставленню до всього, що нас оточує;

- розумінню важливості оволодіння іноземною мовою і потреби користуватися нею як засобом спілкування.

         Розвивальна функція сприяє розвитку в учнів:

- мовних, інтелектуальних і пізнавальних здібностей;

- готовності брати участь в іншомовному спілкуванні;

- потребу подальшого самовдосконалення у сфері використання іноземної мови;

- здатності переносити знання й уміння у нову ситуацію шляхом виконання проблемно-пошукової діяльності.

         Компетентнісний потенціал галузі «Іноземні мови» у початковій школі

      Провідним засобом реалізації вказаної мети є компетентнісний підхід                        до організації навчання у школі на основі ключових компетентностей                              як результату навчання.

     Такі ключові компетентності, як уміння вчитися, ініціативність                                      і підприємливість, екологічна грамотність і здорове життя, соціальна                                     та громадянська компетентності можуть формуватися відразу засобами усіх навчальних предметів і є метапредметними. Виокремлення в навчальних програмах таких інтегрованих змістових ліній, як «Екологічна безпека                              та сталий розвиток», «Громадянська відповідальність», «Здоров'я і безпека»,

«Підприємливість та фінансова грамотність» спрямоване на формування                             в учнів здатності застосовувати знання й уміння з різних предметів у реальних життєвих ситуаціях. Діяльність та уміння із змістових ліній добираються відповідно до комунікативної потреби, тематики ситуативного спілкування, віку та рівня підготовленості учнів.

Інтегровані змістові лінії та орієнтовні способи їх реалізації у початковій школі

       Змістова лінія «Екологічна безпека та сталий розвиток» спрямована                          на формування основ соціальної активності, відповідальності та екологічної свідомості, готовності брати участь у вирішенні питань збереження довкілля                       і розвитку суспільства.

        Засобами іноземних  мов  учнів орієнтують на:

  • сприймання природи як цілісної системи;
  • взаємозв’язок людини й навколишнього середовища;
  • готовність обговорювати питання, пов’язані із збереженням навколишнього середовища.

        Реалізація змістової лінії «Громадянська відповідальність» сприяє формуванню основ відповідального ставлення до громади і суспільства.

        Засобами іноземних мов учнів орієнтують на уміння:

  • усвідомлення дитиною власних прав і обов’язків;
  • формування толерантного ставлення до інших;
  • уміння співпрацювати та приймати спільні рішення.

        Реалізація змістової лінії «Здоров'я і безпека» сприяє формуванню безпечного життєвого середовища та основ здорового способу життя.

        Засобами іноземних мов учнів орієнтують на:

  • розуміння правил безпечної поведінки;
  • усвідомлення впливу шкідливих звичок на здоров’я людини;
  • дотримання здорового способу життя.

         Змістова лінія «Підприємливість та фінансова грамотність» спрямована                   на розуміння практичних аспектів фінансових питань.

         Засобами іноземних  мов учнів орієнтують на:

- усвідомлення власних фінансових потреб;

- продукування ідей та їх реалізацію;

- уміння визначати пріоритети та планувати дії.

Математична освітня галузь

Зміст математичної освітньої галузі у 3-4 класах реалізується через предмет «Математика».

Математика

Метою навчання математики є різнобічний розвиток особистості дитини                            та її світоглядних орієнтацій засобами математичної діяльності, формування математичної й інших ключових компетентностей, необхідних їй для життя                     та продовження навчання.

Досягнення поставленої мети передбачає виконання таких завдань:

 - формування в учнів розуміння ролі математики в пізнанні явищ                                     і закономірностей навколишнього світу;

 - формування у дітей досвіду використання математичних знань та способів дій для розв’язування навчальних і практичних задач;

 - розвиток математичного мовлення учнів, необхідного для опису математичних фактів, відношень і закономірностей;

- формування в учнів здатності міркувати логічно, оцінювати коректність                           і достатність даних для розв’язування навчальних і практичних задач.

 Реалізація мети і завдань початкового курсу математики здійснюється                            за такими змістовими лініями: «Числа, дії з числами. Величини», «Геометричні фігури», «Вирази, рівності, нерівності», «Робота з даними», «Математичні задачі і дослідження».

Змістова лінія «Числа, дії з числами. Величини» охоплює вивчення у 1 – 4 класах питань нумерації цілих невід’ємних чисел у межах мільйона; формування навичок виконання арифметичних дій додавання і віднімання, множення і 45 ділення; ознайомлення на практичній основі зі звичайними дробами; вимірювання величин; оперування величинами.

Змістова лінія «Вирази, рівності, нерівності» спрямована на формування в учнів уявлень про математичні вирази – числові та зі змінною; рівності і рівняння; числові нерівності та нерівності зі змінною; про залежність результату арифметичної дії від зміни одного з її компонентів. Ця змістова лінія                                є пропедевтичною до вивчення алгебраїчного матеріалу.

Змістова лінія «Геометричні фігури» націлена на розвиток в учнів просторових уявлень; формування здатності розрізняти геометричні фігури за їх істотними ознаками; формування практичних умінь будувати, креслити, моделювати                         й конструювати геометричні фігури від руки та за допомогою простих креслярських інструментів. Ця змістова лінія має пропедевтичний характер.

Змістова лінія «Робота з даними» передбачає ознайомлення учнів                                         на практичному рівні з найпростішими способами виділення і впорядкування даних за певною ознакою.

Змістова лінія «Математичні задачі і дослідження» спрямована на формування в учнів здатності розпізнавати практичні проблеми, що розв’язуються                               із застосуванням математичних методів, на матеріалі сюжетних, геометричних                     і практичних задач, а також у процесі виконання найпростіших навчальних досліджень. До програми кожного класу подано орієнтовний перелік додаткових тем для розширеного вивчення курсу. Додаткові теми                                 не є обов’язковими для вивчення. Учитель може обрати окремі теми                                із пропонованих або дібрати теми самостійно з огляду на методичну доцільність та пізнавальні потреби учнів. Результати вивчення додаткових тем не підлягають оцінюванню. Досвід математичної діяльності застосовується                      у вивченні інших предметів (освітніх галузей) шляхом використання учнями математичних методів чи інших засобів для пізнання дійсності. Рекомендовано раз на два тижні проводити уроки для організації та виконання міжпредметних навчальних проектів, міні-досліджень тощо.