Звільнення від уроків фізкультури

Звільнення від фізкультури після хвороби

Фізкультура - один з предметів шкільної навчальної програми для учнів від першого до випускного класу. На уроках фізкультури діти отримують не тільки необхідну фізичну підготовку, але й щоденний заряд бадьорості. Але іноді дитина потребує звільнення від занять фізкультурою.

На уроках фізкультури у школярів є можливість проявити свою фізичну підготовку і розвиненість, виконуючи різні спортивні комплекси. Фізичні вимоги до учнів визначаються на підставі середніх показників, спеціально розроблених для певних вікових груп. Але багато батьків прагнуть звільнити своїх дітей від уроків фізкультури за  всяку ціну навіть тоді, коли дитина абсолютно здорова і немає ніяких для цього причин.

У яких випадках дійсно необхідно звільнення від уроків фізкультури? Згідно зі статутом школи, Наказу Міністерства освіти і здоровому глузду, дитина потребує звільнення від уроків фізкультури за медичними показаннями, якщо він страждає хронічними захворюваннями або недавно переніс хворобу. Травми і серйозні патології також є підставою для звільнення від уроків фізкультури.

«ДОВІДКА ВІД ФІЗКУЛЬТУРИ»

Довідка або, вірніше, звільнення від уроків фізкультури, може бути оформлено у випадку, коли за станом здоров'я дитина потрапляє в одну з чотирьох груп здоров'я. Саме стільки груп здоров'я визначено спільним Наказом Міністерства охорони здоров'я та Міністерства освіти:

• Перша (основна) група - це повністю здорові діти.

• Друга (підготовча) група включає учнів з малозначними порушеннями здоров'я.

• Третя, або спецгрупа, - це учні з серйозними порушеннями здоров'я, але з такими захворюваннями, при яких допустимо виконання деяких нескладних фізичних вправ.

• Четверта група об'єднує школярів, що страждають серйозними системними захворюваннями, наприклад цукровий діабет, хворобами внутрішніх органів, серцево-судинними та дихальними захворюваннями.

Особливе місце займає повне звільнення від уроків фізкультури, яке видається за результатами укладення клініко-експертної комісії (КЕК) медичного закладу.

ПІДХОДИ ДО ЗВІЛЬНЕННЯ ВІД ФІЗКУЛЬТУРИ

Досвідчені викладачі фізкультури і лікарі, не перший рік працюють з дітьми, солідарні в думці, що довідку-звільнення слід видавати дітям при наявності будь-якого медичного приводу. Якщо дитина погано себе почуває, страждає хронічною хворобою у стадії загострення або недавно переніс гостре захворювання - все це приводи для беззастережного звільнення від фізичного навантаження.

На відміну від них деякі викладачі фізкультури, особливо колишні спортсмени, наполягають на тому, що учень повинен займатися фізкультурою при будь-яких станах. Ці педагоги не до кінця розуміють, яку загрозу несе дитині підвищене спортивне навантаження під час або після недавно перенесеного захворювання. Такий підхід загрожує тяжкими наслідками не тільки для школяра, але і для викладача, який не бере до уваги тяжкість фізичного стану, а також дія ударної дози ліків, яку прийняв дитина напередодні при гострому захворюванні або приймає систематично при хронічних станах.

ЕЛЕМЕНТ ЗДОРОВОГО СПОСОБУ ЖИТТЯ

На жаль, в останні роки все яскравіше простежується тенденція до збільшення числа школярів, що мають звільнення від фізкультури за станом здоров'я. Це говорить про те, що рівень здоров'я молоді помітно знижується у зв'язку з погіршенням екології, поширенням поганих звичок, пристрастей і навіть різних залежностей.

Дані медичної статистики вказують на обов'язковий індивідуальний підхід, коли головним моментом стає не стільки виконання необхідних вікових спортивних комплексів, скільки вироблення звички активного і здорового способу життя.

Звільнення від фізкультури після хвороби може видаватися на різні терміни на підставі стану здоров'я, згідно правилам і нормам, які регулюються загальнодержавним законодавством. Не слід забувати, що звільнення від фізкультури може бути тільки частковим, повне звільнення буває у випадках обмеженої дієздатності учня, але, як правило, такі діти проходять навчання в спеціалізованих освітніх установах.

ПІДСТАВИ ДЛЯ ЗВІЛЬНЕННЯ ВІД УРОКІВ ФІЗКУЛЬТУРИ

Практично всі захворювання в гострій стадії дають підставу для звільнення від уроків фізкультури. Легкі хвороби і нездужання, вірусні та бактеріальні інфекції верхніх дихальних шляхів дозволяють отримати звільнення на нетривалий термін в межах 10-14 днів. Після хірургічного втручання, більш важких захворювань і загострення хронічних хвороб можливе звільнення від відвідування фізкультури на 3 місяці. Крім цього, в особливих випадках учню може бути надана довідка про звільнення від фізкультури строком до 1 року, видана на підставі висновку медичної комісії та оформлена на бланку суворої звітності.

Існує спеціальний перелік захворювань і станів, на підставі яких лікар або експертна комісія (у більш серйозних випадках) визначають можливість звільнення від уроків фізкультури. Перелік медичних протипоказань включає:

• гострі та хронічні захворювання у стадії загострення;
  • Звільнення від фізкультури після хворобиособливості фізичного розвитку, такі як відставання у фізичному розвитку, різні деформації грудної клітки, верхніх кінцівок і таза, укорочення однієї з нижніх кінцівок, відсутність пальців кисті або стопи;
  • нервово-психічні захворювання, травми центральної нервової і периферичної системи, психози і невротичні розлади, епілепсія, розумова відсталість;
  • вроджені та набуті захворювання внутрішніх органів, наприклад порок серця, ревматизм, гіпертонічна хвороба, бронхіальна астма, виразкова хвороба, захворювання нирок і т. д .;
  • хірургічні захворювання і травми, хвороби і переломи хребта, грудної клітки, вивихи у великих суглобах.