Організація науково-методичної роботи

в комунальному закладі " Харківський ліцей № 160 Харківської міської ради"

у  2023/2024 н.р.

Успішне виконання завдань розвитку національної освіти значною мі­рою залежить від наполегливої праці вчителів – методистів, старших вчителів, учителів, керівників   методичних об’єднань.

Методична робота — це систематична, колективна та індивідуальна ді­яльність педагогічних працівників, спрямована на вдосконалення їхньої кваліфікації та професійної майстерності. Вона вимагає постійної уваги і безперервної роботи педагогів, бо саме її результати можуть значно підвищити рівень освіти.

Методична майстерність учителя має розвиватися не через забезпе­чення його великою кількістю рецептурних методичних посібників і ши­роке використання ним готових поурочних розробок. Йому потрібні пе­редусім фундаментальні знання з базового предмета, висока загальна культура і ґрунтовна дидактична компетентність. На жаль, досить поширеним є переконання, що основа професійної кваліфікації вчителя полягає не в знанні свого предмета, а в методичній підготовці. Фактичні вимоги до освіченості вчителя нижчі, ніж вимоги до осві­ченості школяра. Звичайно, не менш важливою умовою професійної майстерності є функціональна дидактична підготовка.

Жоден методист не має можливості врахувати всіх варіантів навчаль­них ситуацій, які виникають на уроці, і не може дати учителю готових рецептів на всі випадки життя. Лише знання педагогом загальних законо­мірностей, принципів, правил дидактики, змісту й суті уроку як форми ор­ганізації навчально-виховного процесу може бути гарантією підвищення якості й ефективності навчання і виховання учнів. Скоординована робо­та над єдиною методичною проблемою в школі забезпечує взаємозв'язок усіх напрямів підвищення фахової майстерності та диференційований під­хід до вибору форм і змісту методичної роботи з урахуванням індивідуаль­них потреб, інтересів та фахового рівня вчителів школи.

Найголовнішим у методичній роботі є надання реальної допомоги вчи­телям, класним керівникам у розвитку їх майстерності, що с поєднанням професійних знань, навичок, умінь та необхідних для су­часного педагога якостей.

Принципи методичної роботи
1.  Зв'язок з життям і практичною реалізацією перебудови школи, акту­альність.
2.  Науковість методичної роботи.
3.  Системність методичної роботи.
4.  Комплексний характер методичної роботи.
5.  Системність, послідовність, наступність, безперервність.
6.  Творчий характер методичної роботи, максимальна активізація вчи­телів.
7.  Конкретність методичної роботи, урахування особливостей конкрет­ної школи, диференційований підхід до вчителів.
8.  Спрямування методичної роботи на виділення головного, істотного в підвищенні кваліфікації вчителів.
9.  Єдність теорії і практики при всьому практичному спрямуванні мето­дичної роботи.
10.  Оперативність, гнучкість, мобільність методичної роботи.
11.  Колективний характер методичної роботи при розумному поєднанні шкільних, групових та індивідуальних, формальних і неформальних, обов'язкових і добровільних форм і видів методичної роботи і само­освіти вчителів.
12.  Створення сприятливих умов для ефективної методичної роботи, твор­чих пошуків вчителя.

Умови для створення здорового морально-психологічного клімату у педагогічному колективі

•   Цінність особи педагога;

•  домінування горизонтального засобу інформації, гласність;

•  зв'язок із життям, аванс довіри до нового в педагогічному процесі. Напрямки діяльності:

•   створення методичної служби;

•   створення психологічної служби;

•   створення соціальної служби.

Зміст науково-методичного забезпечення творчої роботи педагогічних кадрів: аналіз; прогноз; рекомендації; інформаційне забезпечення; впровадження  нових  технологій, методик, форм навчання і виховання; організація ді­яльності експериментальних майданчиків; узагальнення і пропаганда пер­спективного педагогічного досвіду; створення системи методичної роботи; підвищення ефективності педагогічної діяльності; підвищення професій­ної майстерності педагогів у період міжкурсової підготовки.